Papiret er FSC-sertifisert, dette inkluderer en årlig kontroll for bærekraftig skogbruk hvor det ikke skal forkomme avskoging, og produksjonen skal ta hensyn til lokalbefolkningen. Filterne er lokalt produsert i Japan laget av papirfiber og er biologisk nedbrytbare.
Filterne er fortrukket blant mange kaffeentusiaster fordi det er oksygenbleket. Metoden er mer skånsom enn vanlig klorbleking som har en større belastning på grunn av utslippene fra produksjonen. Vi anbefaler uansett å skylle filteret godt før brygging for å fjerne en evetuell papirsmak.
Kontinuiteten i Harios papirfiltre er også meget solid. Det er minimal variasjon på de individuelle filterne du finner i de ulike posene produsert på ulik tid. Det vil si lite behov for justering på kverna for å oppnå samme resultatet på bryggingen.