Soveposen er helt fri for fluorkarbon-stoffer (PFC-fri). Disse stoffene brukes dessverre i de aller fleste impregneringer. Før har Asivik brukt slik impregnering på ytterstoffet på soveposene sine. Posene er nå impregnert med DWR på utsiden, slik at kondens og fuktig luft ikke kryper inn i posen.
Posen har sort farge på innsiden. Det er en praktisk farge, men det gjør også at posen blir raskere varm og fuktfri når du lufter posen i solen med vrangen ut etter at du har stått opp. Husk at alle soveposer vil ha frisk luft om morgenen!
Om soveposer i Speiderboka:
En av de få tingene du bør bruke litt penger på, er en god sovepose. Sover du ikke godt, blir det en dårlig tur. Du kan velge mellom en sovepose fylt med dun eller kunstfiber. Er du mye på tur både sommer og vinter, kan det være lurt å ha to soveposer, en varm til vinterbruk og en mindre og lettere pose til sommerbruk.
- Kunstfiber: Det mest vanlige fyllet i soveposer. Brukes både til varme og kalde poser, og er et godt valg hvis du skal ha en sommerpose, eller en pose du kan bruke både sommer og vinter.
- Dun: Dun er dyrere enn kunstfiber, men er også lettere, varmere og kan komprimeres mer. Det beste valget hvis du sover mye ute om vinteren og er opptatt av lav vekt.